Mina ise

Ida-Virumaa
Keel: 
Estonian
Level: 
primary school
Subject: 
eesti keel, matemaatika, kunst

MINA ISE

Ave Ojasalu

Aseri Keskkool, II a klass

Õppetunnisisene

I   aste  1.-6. klass

"Kas me võiks ühel päeval täitsa ise õppida," küsisid lapsed. Õpetajaga arutati, milliseid õpioskusi soovib keegi parendada ja mida meelsasti  juurde õppida. Seejärel valisid lapsed ise individuaalsed tegevused selleks päevaks, mis ka läbi viidi.

Eesmärk oli anda lastele võimalus mõtiskleda oma õpioskuste üle ja valida sellest tulenevalt sobivad individuaalsed õppeülesanded/tegevused. Lapsed said julgustust oma ideid välja pakkuda ja võimaluse ise oma koolipäeva kujundada, samuti vastutada ja anda hinnang tehtule.

Tegevus 1 - Mida ma tahaks paremini osata või mida uut teada?
Õpilaste tegevused: Iga laps mõtles, 1) mida ta võiks paremini teha, 2) missuguseid ülesandeid talle meeldib teha, 3) missugust loovtööd ta tahaks teha või mida uut ta tahaks teada saada (nt mingeid katseid teha)
Õpetaja tegevused: Juhendas ja suunas arutelu.
Tulemused: Iga laps kirjutas enda jaoks kolm eesmärki, millega ta hakkab "Mina ise..." päeval tegelema.
Tegevus 2 - Mida on selleks vaja?
Õpilaste tegevused: Õpilased valisid igaüks oma eesmärkide saavutamiseks vajalikud ülesanded/vahendid.
Õpetaja tegevused: Pakkus erinevaid ülesannete kogusid ning muid materjale, kust sobivaid ülesandeid võiks leida (lapsed pakkusid ka ise). Samuti iga lapse individuaalne juhendamine vajalike ülesannete leidmiseks.
Tulemused: Lapsed leidsid endale vajalikud ülesanded ja organiseerisid paljundamise. Lapsed muretsesid vajalikud vahendid katsevahendid katsete tegemiseks huvitavate katsete raamatust.
Tegevus 3 - Valitud tegevused "Mina ise..." päeval.
Õpilaste tegevused: Õpilased lahendasid ettevalmistatud ülesandeid, tegid oma loovtöid, tegid katseid.
Õpetaja tegevused: Vajadusel juhendamine ülesannete lahendamisel ja muude probleemide tekkimise puhul.
Tulemused: Lapsed tegutsesid vastavalt oma tegevuskavale ja plaanile.
Tegevus 4 - Hinnang endale ja kogu päevale.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

1. Õppeaine: eesti keel
Rakendatud teadmised, meetodid: Lapsed harjutasid erinevaid oskusi (nt reegel-suur täht lauses, ärakiri - eesmärgiks parem käekiri ja õige mahakirjutamine, loovtöö kirjutamine, mõistekaardi koostamine loetu põhjal, ilukirjanduse lugemine).
2. Õppeaine: matemaatika
Rakendatud teadmised, meetodid: Lapsed harjutasid samuti erinevaid oskusi (arvutamine 100 piires, kella tundmine, tekstülesannete lahendamine) ja mõned huvitusid ka uues osa õppimisest (korratabel, kirjalik arvutamine)
3. Õppeaine: kunst
Rakendatud teadmised, meetodid: Õpilased arutasid eelnevalt omavahel ja pakkusid kunstiõpetajale oma ideid tunni läbiviimiseks "MIna ise..." päeval.

Igal lapsel võimaldati iseseisvalt valida ja vastutada. Ülesannete ja eesmärkide valimisel õpilased osalesid aktiivselt arutelus ja ütlesid oma arvamuse. Ülesannete ja materjalide valimisel tehti koostööd, et jagada neid ja organiseerida paljundamine.

Laps teab, et õpib endale ja peaks seda tegema võimalikult hästi. Kui tulemused pole piisavalt head, soovib parandada oma tulemusi. Laps on aktiivne ja pöördub õpetaja poole, kes juhendab lisaõppimist. Avatud koostöö julgustab last tegutsema ja ise lahendusi otsima.

Harjutasid eneseanalüüsi, leides oma nõrgad kohad; otsisid tegevusi nende parendamiseks ja koostasid tegevusplaani ja püüdsid seda järgida ning andsid lõpuks hinnangu. Nii nagu päriselus!

Lapsed said julgustust, et ka nende arvamus koolis ja õppetöös loeb. Lapsed teevad julgelt edaspidi ettepanekuid (õpi) tegevuste läbiviimisel ja mõtlevad, kuidas neid läbi viia. See omakorda julgustab neid elus edaspidigi oma arvamust välja ütlema.

Enamikel lahendatud ülesannetest olid olemas kontroll-lehed ja laps ise parandas oma töö ning andis hinnangu, kuidas tal oma arvates läks. Mõnede tegevuste puhul toimus parandamine koos õpetajaga. Loovtööd (jutukesed) kanti ka teistele päeva lõpus ette. Koolipäev lõppes üldise aruteluga, kus lapsed andsid hinnangu kogu teistmoodi koolipäevale. 

1. Partneri nimi: kunstiõpetaja
Roll: oli avatud laste ettepanekutele ja tunni töökava muutmisele, koostöö lastega tunni planeerimisel ja läbiviimisel.
2. Partneri nimi: lapsevanemad

Roll :varustasid töövahenditega

Lastele meeldis ise otsustada oma koolipäeva sisustamise üle. Nad said tegutseda eesmärgikindlalt. Nad said kogemusi tegevuste planeerimisel ja läbiviimisel.

Soodustas lastes iseseisvat õppimist, oma töö planeerimist, õpetas eneseanalüüsi (mida mul oleks vaja paremini osata), vastutust oma õpitulemuste/teadmiste eest, parendas enesekindlust.

Lae fail alla:

Attachment
MINA ISE Aseri kk.docx