Näitekirjandus.Teater.Urmas Vadi “Lendav laev”

Ida-Virumaa
Keel: 
Estonian
Level: 
basic school
Ämne: 
kirjandus

Ettevõtlikku hariduse  tegevuse  nimetus: Näitekirjandus.Teater.Urmas Vadi “lendav laev”

õppeained: kirjandus

klass :6.klass

aeg: 11.-14.jaanuar 2011

juhendaja õpetaja: Katrin Kivimeister

kooli nimi:Toila Gümnaasium

Ettevõtlikku tegevuse lühikirjeldus:

 Kirjandusõpikus olevale näidendile “Lendav laev”  kahe pildi väljamõtlemine, osaliste valimine, gruppide moodustamine ja kaasõpilastele näidendi ettekandmine. 

 

  1. Projekti eesmärk

Antud projekti elluviimine aitas lastel oma fantaasiat vabalt kasutada, omavahelist suhtlemist parandada, arvestada teistega, hüpata üle oma varju ja mitte rühma alt vedada, õppida andma  objektiivset hinnangut oma kaasõpilastele.

 

 

 

  1. Tegevused  

Eesmärk:

Tegevus 1 Tunni tutvustus

Õpilaste tegevused: Õpilased tutvuvad iseseisvalt näidendiga” Lendav laev”- jagatakse vabatahtlikkuse alusel osatäitjad, kes teksti ette loevad. Kui tekst loetud, sisust aru saadud, tegelaste iseloomulikud omadused ja käitumine arutatud, küsimustele vastatud, siis jagatakse endid rühmadessse

Õpetaja tegevused: Õpetaja tutvustab tunni teemat ja noore kirjaniku Urmas Vadi loomingut, juhib tekstist arusaamise arutelu

Tulemused: Õpilased otsustasid loetu põhjal ise näidendi kokku panna, et põnevam oleks.

Tegevus 2  Rühmade moodustamine ja kahe esimese pildi näidendile kirjutamine

Õpilaste tegevused: Moodustavad vabatahtlikkuse alusel rühmad. Rühmas mõeldakse koos tegelased, pannakse paika sündmuste käik ja koht ning kirjutatakse näidendile kaks esimest pilti

Õpetaja tegevused: Jälgib rühmade moodustamist ja edaspidist laste tegutsemist ning  annab nõu, kui seda õpilased küsivad.

Tulemused: Rühmadel valmivad kirjalikult näidendi kaks pilti

Tegevus 3 Näidendi lavastamine ja kaasõpilastele ettekandmine

Õpilaste tegevused: Jagatakse rühma siseselt osatäitjad ja asutakse oma osa õppima, vastavaid rekvisiite otsima. Esinetakse kaasõpilastele

Õpetaja tegevus: On õpilaste jaoks olemas, kui nad abi vajavad

Tulemused: Valmivad rühmadel lavastuslikult  näidendi kaks pilti. Õpilased saavad näha erinevaid lahendusi-kuidas erinevad rühmad suudavad välja mõelda täiesti eriilmelisi lavastusi

Tegevus 4 Hinnangute ja hinnete panemine

Õpilaste tegevus: Annavad hinnangu igaühele eraldi, arvestades õpilase osalust teksti mõtlemises, kirjutamises, tegelaste väljamängimises (kas tekst esitatakse peast või lehelt, kas oli kasutatud kostüüme, detaile jms.) ja osalemist rühmatöös (kas oskas kaaslastega arvestada, kas suutis ennast ületada jms.)

Õpetaja tegevus: Osaleb aktiivselt laste arutelus, arvestab nende ettepanekuid ja paneb lõpliku hinde

Tulemused: Kõik õpilased saavad kuulda enda kohta käivat hinnangut nii kaasõpilaste kui ka õpetaja poolt ja kui ta on tõesti vähem pingutanud, siis ei olegi tal võimalus vastu vaielda ja hinnet vaidlustada. Kõik on oma tegutsemisega rahul.

3. Projekti seos õppeainetega 

1. Õppeaine: kirjandus- tekstist arusaamine, lahti mõtestamine

2. Õppeaine: eesti keel- kahe pildi vigadeta kirjutamine

3.Õppeaine: kunst ja käsitöö- sobivate rekvisiitide, kostüümide leidmine

 

4. Projekti seos reaalse elu ja tööeluga

Reaalse eluga seoses tegevused: iga päev tuleb arvestada kaasinimestega ja osata ennast kohanduda vastavalt olukordadele, õppida olema julge-hüpata üle oma varju ja pärast saavutatust rõõmu tundma

Tööeluga seoses tegevused: Sama .Meeskonnatöö tähtsus.

 

5. Partnerite kaasamine

 

1. Partneri nimi: kaasõpilane-oskus üksteisega  arvestada ,hinnangu andja

2.Partneri nimi: lapsevanem- aitab valida kostüüme, rekvisiite, detaile

3. Partneri nimi: õpetaja- nõu andja , juhendaja, lõpliku hinde panija

 

 

 

Ettevõtliku tegevuse 5 T-d

 

 

Teeme koos!

(õpilasel on enda valitud roll, mis on omavahel kokku lepitud, oskus teha koostööd)

 

Õpilased ise otsustasid teha tekstist näidendi, et oleks omal põnevam, valisid tegelased, rühmad ja asusid näidendi kahte esimest pilti kokku panema nii kirjalikult kui lavastuslikult

Tunneme vastutust!

(õpilane teab, et iga valikuga kaasneb vasutus)

 

Nad teadsid, et lavastuslikud etteasted tuleb neil teha, hinnangud igale kaasõpilasele anda ja et ei ole sobilik oma rühma alt vedada.

Tõeline elu!

Luuakse seoseid reaalse eluga, kaasates õppetöösse partnereid

 

Et lavastus oleks ka väliselt nauditav, siis paluti lastevanemate abi kostüümide väljavalimisel. Anti objektiivsed hinnangud kaasõpilastele.

Teeme ise!

Teadmiste rakendamine praktikas

 

Kasutades oma fantaasiat, esitati oma rühmatööna valminud lavastused  kaasõpilastele

Tagasiside!

Teadmise saamine, et soovitud õpitulemus on saavutatud

 

Ühiselt arutati tulemuste üle ,anti hinnanguid kaasõpilastele ja saadi hinnanguid ka enda kohta, lõpliku hinde pani õpetaja , kes samuti osales õpilaste arutelus. Aktiivsete tegutsejatena otsustati ka edaspidi selliseid projekte oma koolitundidesse võtta.

 Lae fail alla:

Bilaga
Toila g Näitekirjandus.Teater.Urmas Vadi “lendav laev”.docx